BARIŞA YOLCULUK

 

Bir savaş, barışa giden yolun başlangıcı olabilir mi?
Hele arkalarında yüzbinlerce ölü ve yaralı bıraktıktan sonra, savaşan düşman taraflar yarın biribirleriyle dost olabilirler mi?
Bugün, artık bu soruların cevabını aramıyoruz, çünkü olabildiklerini ve olduklarını biliyoruz. Bugün artık sadece, bunu nasıl gerçekleştirdiklerini, buradaki adım taşlarının neler olduğunu, bu kalıcı dostluk ve barışı besleyen unsurların , o sihirli dokunuşun, ne olduğunu anlamaya ve aktarmaya çalışacağız. Çalışacağız ki, bu örnek tüm dünyaya ilham versin, yeni nesiller geleceğe yönelik umutlansınlar ve barış için vizyoner liderliğin önemini unutmasınlar.

Bu konferans, Çanakkale’de kanlarını fedakarca akıtan kahramanları anmak, Rotary’nin 'Barış Mümkündür' çağrısını yinelemek ve bu savaş sonrasında Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında doğan dostluğu pekiştirmek için Anzac gününde düzenlenmiştir.

Bu konferans aynı zamanda, altı yıl önce Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı vesilesi ile İstanbul’da düzenlediğimiz uluslararası “Gallipoli 100th Anniversary” konferansımız ve ardından yayınlanan 18 Nisan 2015 tarihli “İstanbul Rotary Peace Declaration” ve onun ekinde yer alan “Gallipoli Peace Initiative” projesini tekrar gündeme getirmek ve pandemi biter bitmez bu projeyi yeniden hayata geçirmek üzere bir başlangıç noktası olsun diye düzenlenmiştir.

Konferansımızda, her üç ülkeden Rotary liderlerini, akademisyenleri, tarihçi, yazar ve araştırmacıları ve günün önemine istinaden Avustralya’daki Türkiye Büyükelçisini  dinleyeceğiz. Panelde, yine üç ülkeden uzmanlarla “Barışa Yolculuğu” tartışacağız. Bu arada gençlerimiz de ayrı bir salonda, Çanakkale’yi ve bugünkü dostluğumuzu birlikte hatırlayacaklar ve barıştan ne anladıklarını birbirlerine anlatacaklar.

Çanakkale’nin kahramanları, ruhlarınız şad olsun, sizleri asla unutmayacağız.

Müfit Ülke

JOURNEY TO PEACE

Can a war be the starting point of the path to peace?

Can enemies turn into good friends after having left behind hundreds of thousands of dead and wounded countrymen?

Today, we no longer seek the answers to these questions because we know that this is possible. Today, we will therefore try to understand and interpret how this has come about, what were the milestones in this journey, what factors brought this long lasting friendship and peace. Was it a touch of magic? We hope that this piece of history which has stood the test of time, will inspire the rest of the world, and in so doing, will raise up hope of a better future amongst the new generations. We too hope that it will provide them with a greater understanding and emphasise the importance of visionary leadership with the goal of achieving a peaceful world.

 

The conference has been organised on Anzac Day so that we might all commemorate those heroes who shed their blood in this land; to renew Rotarys call to peace and greater understanding, and to further and strengthen even more the bond of friendship between Turkey, Australia and New Zealand, if indeed this is possible.

 

This conference will also refer back to the Gallpoli 100th Anniversary Conference held in Istanbul by all three Districts of Turkey some six years ago in 2015. Here we had the Istanbul Peace Declaration with the attached Gallipoli Peace Initiative Project. It is our hope that we have returned to normality after this covid pandemic, that these initiatives may be revived.

 

Today you will hear from senior Rotary leaders from these three countries. You will listen to academic historians, writers and researchers, as well as the Turkish Ambasssador in Canberra. They will highlight the importance of this day. The panel will discuss the stepping stones of this "Journey to Peace" with top experts on Gallipoli from our countries. We will have a workshop for our younger generation where they will gather together to remember Gallipoli and to celebrate the friendship together through the arts and a discussion on what peace means to them.

May all of the heroes of Gallipoli rest in peace. We will always remember them.


Müfit Ülke